брзина

Најдоброто на две тркала: Confederate X132 Hellcat Combat
Престиж

Најдоброто на две тркала: Confederate X132 Hellcat Combat

Откако стана и официјално најбрз V-Twin на светот, моторциклот Confederate X132 Hellcat Combat конечно влезе и во лимитирано производство.  …
Најдоброто од најдобрите: Mercedes-Benz SLS GT3
Престиж

Најдоброто од најдобрите: Mercedes-Benz SLS GT3

Mercedes во кратко видео го покажа најновата ѕверка која излегува од погоните на фабриката во Stuttgart, со што ја одбележува…
Ретро: Американска спортска класика – Ford Mustang Shelby GT 500
Престиж

Ретро: Американска спортска класика – Ford Mustang Shelby GT 500

Денес ќе се потсетиме на колата која што освен што самата по себе е вистинска класика во светот на автомобилите,…
Lykan Hypersport: суперкола од W Motors
Престиж

Lykan Hypersport: суперкола од W Motors

Новиот суперавтомобил Lykan Hypersport го произведе компанијата W Motors – и тоа само во седум примероци!   Оваа ракета од…
KTM 1290 Super Duke R Prototip
Престиж

KTM 1290 Super Duke R Prototip

Иако се работи само за концепт, тоа не значи дека ова чудовиште на две тркала ќе биде само визуелно ’испеглано‘…
Автомобилизам: новитети во новата година
Престиж

Автомобилизам: новитети во новата година

Во наредната, очекувано тешка финансиска година (што и не е некоја новост за нас), ни доаѓаат доста значајни новитети, а…
Новиот Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster
Престиж

Новиот Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster

Познатиот италијански производител на суперавтомобили може да се пофали со новиот Aventador модел – LP 700-4 Roadster. Во Lamborghini добро…
1959 Corvette: безвременска и најдобра!
Престиж

1959 Corvette: безвременска и најдобра!

Станува збор за моделот Pogea Racing и ако до сега немате слушнато за оваа убавица, откако ќе го изгледате и…
Префинета и опасна елеганција: Астон Мартин „Загато“
Престиж

Префинета и опасна елеганција: Астон Мартин „Загато“

Доколку со пасијата за добри коли сакате да си ја задоволите и потребата за „Алфа мачо појава“, тогаш се знае…
Back to top button