Реклама
Престиж

Tоп 10 најбрзи коли за 2010-2011

Реклама

„Навистина е тешко да се направи листа на најбрзи машини, но еве ние се нафативме на таа тешка задача, па така излезе оваа листа која сега ќе ви ја презентираме.“

Маркетинг

По обичај, на листата доминираат европските производители, пред се италијанските…Како и да е, ова е списокот за нај Tip Top коли за сезоната 2010 – 2011.

1. BUGATTI  VEYRON 16.4 SUPER SPORT

Маркетинг

alt

Оваа молња достигнува брзина од 440 km/h., а од 0 до 100km/h за 2.2 секунди, со W16 мотор со силина од 1200 коњски сили.

2. SSC ULTIMATE AERO

alt

Со максимална брзина од 425km/h. и забразување од 0 до 100km/h. за 2.7 секунди, оваа кола во 2007г. беше најбрза на светот . Има дупол турбо мотор со силина од 1183 коњски сили и чини 485 00 $.

 3. KOENIGSEGG CCX

alt

Третото место е резервирано за шведкиот производител на автомобили Koenigseggм, кој достигнува максилмална брзина од 412km/h, a забрзувањето од 0 do 100кm/h. е за 3.2 секунди. На пазарот беше претставена во 2006г. а цената и е околу 1 820 000$, а новиот модел е 2 050 000$.

4. SALEEN S7 TWIN-TURBO

alt

Еден од ретките американски супер автомобили, се наоѓа на 4 –тото место на листата. Максимална брзина од 409 km/h., со забрзување од 0 до 100 за 3.2 секунди, со мотор од 750 коњски сили. Чини околу 585 000$.

5. McLAREN F1

alt

Со брзина од околу 400km/h. германската гордост е на 5 – то место, а за 3.2 секунди  може да достигне брзина од 100km/h. Има AV12 мотор, кој има 620 коњски сили и чини околу 970 000 $.

6. GUMPERT APOLLO

alt

Од 0 до 100km/h. развива за 2.7 секунди, а максималната брзина му е околу 360km/h.

7. ASCARI  A10

alt

Максималната брзина му е 360 km/h. а забрзување од 0 до 100km/h. достигнува за 2.8 секунди. Има модофициран BMW мотор кој дава сила од 625 коња. Чини околу 625 000 $.

8. FERRARI ENZO

alt

Една од најпосакуваните коли се наоѓа дури на 8 –то место, со максимална брзина од 358km/h. и забразување од 0 до 100 за 3.2 секунди. Силината на моторот е 650 коња, а цената му е рамно 1 000 000$ (фино заокружена сумичка).

9. JAGUAR XJ 220

alt

Англиската гордост има максимлна брзина од 358km/h. а забрзувањето од 0 до 100 му е за 4 секунди, па тоа го става на претпоследно место на нашата листа.

10. PAGANI ZONDA

alt

На последно место на најбрзите 10 коли, своето место си го зазеде италијанскиот супер автомобил,  кој со максимална брзина од само нешто над 250km/h. и забрзување од 0 до 100 за 3.5 секунди е само 10-то место на светот.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button