Реклама
Престиж

Sony го претстави првиот 4K OLED телевизор на светот

Реклама

Станува збор за прототип, па така не му е позната ни цената, ни датумот, па дури ни годината која треба и официјално да излезе…

На саемот за електроника во Лас Вегас, јапонската компанија за електронски помагала Sony го претстави првиот телевизор на светот кој ги комбинира технологиите 4K и OLED. Станува збор за прототип, па не му е позната ни цената, ни датумот, па дури ни годината која треба и официјално да излезе…

Маркетинг

Еден мал парадокс и анегдота која се случи е дека телевизорот кој на конференцијата за медиуми беше претставен од страна на главниот извршен директор на Сони, Казуо Хира, на сред презентација ја изгуби сликата, на чие место се појави плава позадина.

Екранот е со големина од 56 инча, што е нешто помалку од големината на екранот со 4К, т.е. Ultra HD резолуција, но сепак е голем како и најголемиот OLED екран. Во Sony соработувале со AU Optronicsom, како би постигнале толку голем број на пиксели да ги собере на така мала површина.

Маркетинг

alt 

alt 

alt

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button