Реклама
Престиж

Саем во Пекинг: FERRARI HY-KERS

Реклама

После сите значајни моменти и презентации на кинескиот спектакл на Саемот во Пекинг 2012, дојде редот и на Ferrari кои го презентираа новиот хибриден мотор.

Одговорните од Ferrari велат дека главната цел која стои позади овој систем е зголемувањето на севкупната моќност, а во исто време да се намали емисијата на штетни CO2 гасови.

Маркетинг

Моторот V12 на Ferrari содржи двоен систем на менување на брзините, кој што е постигнато со комбинирање на два електрични мотори. Технолошките предности од F1 биле фундаментот за дизајнот, моториката и конструкцијата на целиот систем, посебно во делот на вртежните моменти на моторот, контролата на преносот на брзините, кочниците и зачувувањето на енергија. 

Првиот мотор кој што е поврзан со менувачот носи дополнителна сила на тркалата, додека вториот независен мотор ја надополнува  загубената кинетичка енергија за време на намалувањето на брзината. Крајниот резултат е моментален и непрекинат пренос на моќност помеѓу електричниот и старомодниот бензиски мотор. 

Маркетинг

Еве како тоа изгледаше во кинеската престолнина:

{youtube}=_Td6YunN_Dw{/youtube}

Закачете Like, споделете текст и освојте некоја од нашите вредни награди.
За повеќе информации разглeдајте го Shopping Magazine бесплатно на Facebook!

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button