Реклама
Престиж

Porsche 911 GT1 од милион евра!

Реклама

Екстремно редок модел на Porsche GT1 ќе биде ставено на аукциска продажба во САД и се очекува да се продаде за околу 1.5 милиони долари… 

Едно од најретките и најверојатно најекстремни модели на Porsche. Верзијата, односно моделот “911 GT1 Straßenversion (Street version)” ќе биде дадено на продажба на аукција во Monterey, USA, од 17 до 18 Август и e на помеѓу 1 250 000 $ и,1 400 000 $.

Маркетинг

Овој редок примерок е направен како хомологациски специјалец, помеѓу 1996 и 1998 година и вкупно се направени 7 примероци – сите со цел да ги задоволат правилата и потребите за врвните GT1 трки од пред повеќе од една декада. Моделов инаку е базиран на легендарниот “993”, со тоа што голем дел од задниот изглед му е преземен од 962 Group , тркачкиот модел.

Моделот кој што ќе биде ставен на продажба е направен во Јануари 1998г. и оригинално е продаден во Германија, а е увезен во САД под строгите рестрикции наречени ‘Show and Display’ (кој сака да научи повеќе, нека прогугла малку). Ние само ќе ви кажеме дел од нашето енциклопедиско знаење за колите, а кој се однесува на ова – ова значи дека иако технички колава е за возење по пат, може да се користи само на посебни патеки за трки или пак за демонстрации.

Маркетинг

Но, да не го дужиме многу, погледнете како изгледа Porsche со поминато 7 180 километри, а кое се продава за милион евра:

alt

alt 

alt

alt

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button