Реклама
Престиж

Го претставуваме новото Audi S3

Реклама

И Audi како и неколку други брендови за автомобили, пред да започне саемот за коли во Paris, го разоткри својот најнов модел S3…

Станува збор за 296КС моќниот модел со 2 литарски TFSi мотор кој продуцира моќност од 296 коња – точно колку се потребни за да се ’бори‘ со конкурентите на BMW M135i и Mercedes-Benz A45 AMG.

Маркетинг

Audi тврди дека од нула до стотка забрзува за 5.1 секунда за моделите кои се со автоматски менувач, 5.4 за мануелните, а максималната брзина му е лимитирана на 255 km/h.

Сосема новиот мотор нема скоро ништо заедничко со веќе постоечкиот TFSI Мотор, освен машинскиот капацитет. Од стариот модел е останата железната обвивка, но затоа има специјална, суперлесна алуминиумско-силиконска цилиндрична глава.

Маркетинг

Моделов е опремен со цел спектар од нова технологија, вклучувајќи го новиот систем за директно вбризгување на Audi, наречен FSI direct injection system и посебен термален систам, благодарение на кој се испорачуваат споменатите 296 КС, како и екстремно малата емисија на штетни гасови од само 159 gr/km.

Што се однесува до перформансите, моделов е опремен со познатиот Quattro all-wheel-drive system на компанијата, што значи дека е на погон на движење на сите четири тркала. А во однос на последниот модел, инженерите успеаја да намалат цели 60 килограми, па така колава сега тежи само 1 395kg.

Иако на пазарот ќе се појави на самиот крај од годината, официјалната цена се уште не е потврдена, иако се шпекулира со бројка од околу 38 000 евра. Кој може нека повели!

alt

alt 

alt 

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button