Реклама
Престиж

Новиот McLaren P1 во Paris

Реклама

Сите детали, видео и фотографии од најновиот модел на McLaren P1 и неговото обелоденување на Парискиот саем за автомобили…

Во Парис деновиве навистина има за сé по нечиј вкус, кога станува збор за колите, автомобилите и воопшто најновото од светот на авто индустријата!  Англискиот McLaren го претстави својот најнов модел, а на самата прес конференција се појави и главниот директор во фирмата, Ron Dennis, за да ги дообјасни спецификите околу овој проект.

Маркетинг

alt

Од McLaren ветуваат над 600КС за еден/секој тон тежина на моделов, иако сега за сега не се кажуваат други информации околу тежината на количкава.

Маркетинг

Она што се знае се воглавно информации до кои е дојдено од анализата на претходникот на оваа британска хипер и супер кола (познатиот McLaren F1), компарирано со основните податоци кои се обелоденуваат за сегашниов модел – најмногу на теоретско ниво. Работното име на моделов му беше P12, но сега, кога се припрема да се сретне на ’двобој‘  новиот  Ferrari Enzo наредната година и официјално е претставен под името P1.

alt

Се знае дека моделов P1 има големо задно крило, кое автоматски се прилагодува за да придонесе за максимална брзина, кога тоа е потребно. Исто така им е систем за редукција на издувните гасови, за зголемување ма брзината при движење во права линија. , со додадени најразлични делови под хаубата кои служат за зголемување на брзината, адаптацијата и аеродинамичката ефикасност.

Други технички спецификации се уште не се издадени официјално, па затоа и ние нема да се трудиме да ви ја полниме главата со шпекулативни информации. Се знае дека ќе користи V8, 3.8 литарски, двоен турбо мотор – идеален за да бидете највечи шизик у маало! Само намолете ги баба и дедо да собираат пари од пензијата за до догодина кога ќе се појави на пазарот и после сé е лесно со McLaren P1.

alt

alt

alt

{youtube}QqyZ7JinfbA{/youtube}   

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button