Реклама
Престиж

Новиот најбрз автомобил на светот: Koenigsegg Agera R

Реклама

Шведската фирма Koenigsegg го произведе моделот Agera R – автомобил вреден 1.7 милиони долари.

Под хаубата се крие 5.0 литарски V8 мотор, со сила од 1115 КС и 1 200 Nm момент на вртење, а за да ја постигне брзината од 300 km/h, потребни се му само 14,53 секунди. Максималната брзина е нешто поголема од 390 km/h.

Маркетинг

Интересно е што и кровната кутија (за скијачка опрема) е тестирана на дури 300 km/h.

Agera R собори и неколку рекорди при постигнувањето на одредени брзини:

Маркетинг

0-300 km/h = 14,53 сек.
0-200 mph = 17,68 сек.
300-0 km/h = 6,66 сек.
200-0 mph = 7,28 сек.
0-300-0 km/h = 21,19 сек.
0-200-0 mph = 24,96 сек.

alt

alt

alt

alt

alt

alt

{youtube}Scveo0RG3PE{/youtube}

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button