Реклама
Престиж

Концептот HINTERLAND

Реклама

Дизајнерот Martin Aube прави спој на две навидум неспојливи работи – ниска цена за крајниот потрошувач/муштерија и бескомпромисна љубов кон природата.

Маркетинг

Автомобилов е концепиран на идејата за максимална аеродинамичност и безвременски дизајн, инспириран од труповите на авионите. Иако нам лично повеќе ни личи како некое футуристичко такси возило од SF филм, од Б продукција, дизајнерот Aube се колне во очите дека станува збор за обликување кое е доста применливо и во денешниот свет. Уште на самиот почеток кога на светот му ја претстави својата идеја, Martin (кој меѓу другото е главна фаца во Industrial Designer at The Creative Unit  одCanada) тврдеше дека ова е вистинскиот модел за автомобил на иднината, кој може да стане национален симбол на Canada, кога се во прашање колите. Беа замислени два модела: едниот со две седишта наречен “Mini” и другиот со шест и со име “Van” (навистина оригинален назив, зарем не?!)

Иако мора да се признае дека самата форма не е лоша, дури умерената агресивност  и привлекува до одредена мера, ние сме сепак ќе кажеме дека би се сложиле со тврдењето на авторот. Секако, доколку во некои моменти сосема нормална почне да ни делува сликата, ваков Hinterland да го видиме на некоја зелена ливада (да биде сé во контекст со екологијата нели…). Што најверојатно ќе се случи кога врбата ќе роди грозје. А во прилог на оваа наша мисла оди и тоа што веќе трета година концептов си стои во фиока.

Маркетинг

alt

alt

Закачете Like, споделете текст и освојте некоја од нашите вредни награди.
За повеќе информации разглeдајте го Shopping Magazine кој оди од сега и на Facebook!

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button