Диети

Неколку совети како побрзо да ослабете

Реклама
Реклама

Сами по себе, малите промени кои треба да се воведат не изгледаат така драстични. Но, кога полека се усвојат повеќе нови работи и ќе се применуваат секојдневно цела година, резултати се извонредни.

Маркетинг

Секоја промена се воведува поединечно во текот на две недели. Другата навика започнете да ја усвојувате дури кога претходната ќе ја прифатите (не бидете перфекционисти, дозволени се мали грешки и отстапувања):

1. Јадете пополека – размислувајте колку долго ја џвакате храната и полека ја голтајте.
2. Јадете риба барем два пати неделно и земајте омега – 3 масни киселини.
3. Вежбајте кардио вежби како што се трчање, пливање, возење велосипед или брзо одење, барем три пати неделно по најмалку 30 минути.

Маркетинг

4. Престанете да јадете кога ќе се почувствувате 80 % сити.
5. Со кардио вежбите воведете и вежби кои ќе целат на одредена група на мускули и вежбајте ги по 15 минути, 5 пати во неделата.
6. Јадете зеленчук со секој оброк – појадок, ручек и вечера – секој ден!
7. Јадете овошје секој ден.

8. Секој ден одмарајте барем 20 минути.
9. Вечерата да не ви биде подоцна од 19 часот, нека биде умерена, и потоа веќе не јадете ништо.
10. Слатки – колачи, сладолед, кекси, чоколадо – јадете максимално два пати неделно. Кога ќе ви се јаде благо, изедете некое овошје.

Едноставно изберете некоја навика и применувајте ја секојдневно најмалку две недели. Не грижете се за ништо друго од листава. Фокусирајте се на таа нова навика. После две недели, воведете друга. И така по ред.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button