Реклама
Престиж

Автомобили кои измислуваат топла вода!

Реклама

Возилата на иднината не само што нема да ја загадуваат околината и воздухот, туку ќе произведуваат вкусен пијалок во шише…..

Маркетинг

А што да кажеме за потрошувачката и финансискиот ефекат кој што ќе го остават врз домашниот буџет? Воошто и не мислете на тоа. Ироничната реплика „Зарем мојата кола се движи на вода“ со овие машини на 4 тркала ќе доживее трансформација на секојдневен тривијален дојалог помеѓу возачите….

Shelby Cobra

Маркетинг

alt

Еко убавица! Carroll Shelby еколошки го преработи веќе и онака преобработениот модел на Ford Cobra и наместо бензиски мотор под хаубата, вградија хидрогенска машина. Можете да бирате помеѓу 7,8 литарскиот V 8 мотор на Shelby I 5,8 литри H2ICE на Ford. Каросеријата му е од композитен материјал или алуминиум, а самата кола чини 149 000 долари најмногу.

HYSUN 3000

alt

Ова е првиот еко автомобил, хомологирам за возење по улица. Пред некоја година помина пат долг 1 643 километри, од Berlin до Barcelona со само едно полнење на резервоарот. Во вода претвора 110 g. водород на 100 километри, што е еквивалентно на пола литер бензин. Значи, троши малку, а сепак може да достигне 100km/h.

TOYOTA MTRC

alt

…или Motor Triathlon Race Car изгледа како детски автомобил на батерии, но всушност е естетски ’испицкан‘ концепт на јапонски автомобил на водород.  Замислен е како тркачки двосед со offroad перформанси, а додека не се појави на патиштата, можете да го возите во видеоиграта “Gran Turismo 4”.

BOC GH20ST

alt

И компанијата BOC се обидува да состави автомобил кој што со килограм водород би можел да помине околу 2 000 километри. Ова ултралесно возило, тешко едвај 60 kg, од ауспухот испушта буквално пивка вода, благодарение на што неговите изумители имаат собрано цела низа награди на различни еколошки приредби, од Шкотска до Америка.

Закачете Like, споделете текст и освојте некоја од нашите вредни награди.
За повеќе информации разглeдајте го Shopping Magazine кој оди од сега и на Facebook!

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button