Реклама
Престиж

AUDI QUATRO Q7: Се уште најдобар во класата

Реклама

Светот е преполн со парадокси! Фирмата која веќе три и половина декади го има еден од најдобрите погони на сите 4 тркала, во 2006 г. го издаде својот прв теренец – кој се уште е ненадминат и после поновите модели. Па, да се потсетиме…

Маркетинг

Легендарниот Audi Quatro уште пред таа 2006-та одамна веќе беше станат најголема икона во светото на превозот со погон на сите 4 тркала. Но споменатата година, фабриката во Ingolstad (најмногу сакаме кога ќе го споменеме името на градот каде што се произведува автомобилот – тогаш тоа звучи онака ’учено‘, како да читате некој сериозен чисто автомобилски магазин) за таа зима пред 6 години го најави влезот во се попопуларниот сегмент на теренски возила, низ светот популарно означени со кратенката SUV, а кај нас просто и едноставно – Џип. 

Audi Q7 до тогаш постоеше само како концепт – прво во облик на coupe теренецот Steppenwolg, а накнадно како high-tech прототип на Pikes peak, на кој во една прилика дури можевме и да се ’лизнеме‘ на скопскиот авто саем. 
Две години покасно се појави и во завршена, готова форма, спремна за поход по новчаниците на богатите и славните. Со почетна цена од 50 000 евра, тогаш новиот Q7 се најави како честа појава помеѓу автохтоните македонски 30 годишни пензионери и вечни студенти на право со успешна кариера во угостителството и високи политички амбиции.

Маркетинг

Луксузната минималистичка внатрешност ви овозможува превоз на дури 6 најдобри другарки, во три реда во кожа облечените седишта. Додека во ретровизорот ќе ’паѓате‘ на нивните препланети и насмеани фаци, вашето стопало ќе притиска на педалото за гас на еден од двата монструми – бензискиот V8; 4.2 со 350 КС или пак дизелашот 3.0 со 223 КС. Алуминиумската традиција на шасијата продолжи и со овој модел, а за некое евро плус, може да ви направат и посебно адаптибилен под на воздух. Целата сила на електрониката се грижи за сигурноста при возењето, а Q7 може да се пофали и со најголем простор за нозете во класата. Нашите 6 тетки комплетно опуштени во модерниот ентериер, сигурно ќе најдат начин да ве наградат за таквата грижа кон нивните ножиња.

Со преубав дизајн, Audi Q7 од 2006 остана најопасна конкуренција и после појавувањето на неговиот наследник (впрочем затоа и ви пишуваме за него), на сите останати теренци кои имаат и поголема традиција на ова поле и во овој вид на луксузнава класа. А доколку ги имате отворено очите додека се движите низ градот, сигурно во овие две, три години сте го забележале по улиците и патиштата како најпопуларен сегмент во нашата мала земја за голиме автомобили.

alt

alt

alt

alt

Закачете Like, споделете текст и освојте некоја од нашите вредни награди.
За повеќе информации разглeдајте го Shopping Magazine бесплатно на Facebook!

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button