Реклама
Престиж

Akino Tsuchiya: „Колите се како луѓето – важна е внатрешноста“

Реклама

Нов допис од нашиот дописник од земјата на изгрејсонцето и добрите коли….

„Хаи! Ја вас долго време на видела – а баш ми фалеле! Јас многу сакам зборуваме со вас за дизајн на внатрешност на коли, што го викаат во Америка, ентериер. Кој што е поважен од дизајн на екстериер! Затоа што автомобил од надвор не уживање, но од внатре да! Како и во живот. Замислете само на пример од живот – каде е подобро? Внатре или надвор? Сфаќале? Хихихихи.

Ние во дизајнерска фирма морале исполнуваат барања на дебели производители. А производители се луууууди. Луди. Хаи!  Стално сакале некој нов shit да привлечеле купувачи. Оти и купувачи стално барале. Никој веќе не сака кола, сите сакале нешто посебно. А ние тоа им даваме, затоа што купувач има пари. А парите најдобри, затоа што тогаш ние странци имале кеш за купување на недвижнини во Македонија и овозможеле на луѓе од Македонија да купуваат станови во Скопје и Охрид, кога на нас продале своја недвижнина. И да купат коли, затоа што ние странци добро плаќале за ваша земја и кукички. И сите среќни. Хаи!

Маркетинг

А дизајн на внатрешност сега мора да биде модерно. Сé мора да биде high-tech, сé неон, модерен материјал и чудо. А мора има функција, смисла. Без смисла, нема смисла, како во онаа емисија “Pimp My Ride”. Тоа без смисла! Земеле седиште од кола, а после големи црнци внатре ставиле телевизор. Зошто? Подобро имале голем телевизор во дневна соба, а во кола мал. Освен кога е луксуз, но кола што тие правеле не е луксуз, туку старо – ново. А ние не сакале старо ново, ние само ново.

Затоа сега ќе ви прикажам ново, најново од свет на ентериер дизајн, да вие можеле плачат. Затоа што, да имале ново, вие морале продадете ваша недвижнина на странци! А ние тоа сакале! И вие ќе имате нааааајдобар дизајн ентериер, а ние имале своја недвижнина на охридско езеро, а може и на Кожуф куќичка. Хаи! Затоа вие сега видете што прават дизајнери ширум свет – од Јапонија, преку Германија, Шведска, па се до Англија. Идеи немале граница, баш како ни лудило Производители. Вкупно, тоа е многу вложен пари, за да добиеме вака добри резултати“.

Маркетинг

До следниот пат, ваша Akino Tsuchiya!

Suzuki PX

alt

Ова Suzuki е мнооогу голем комбе и кој треба да биде комотен за дури седум патники. Ние дизајнери затоа створиле внатрешност да биде како дневна соба. Преубави фотелји од бела кожа направиле во Recaro-san, а ставиле и столче и фрижидер за шампањско и две чаши во сериска опрема. Внатре и LCD телевизор, ама помал отколку што би ставил црнец и врвна звучна компонента. Комфор по секоја цена е била идеја. Хаи!

Brabus Viano Lounge Concept

alt

Лудаци од Brabus направеле ова комбе Mercedes да биде само луксуз и луксуз. На слика гледате заден дел на комбе кои станал подобар од најскап хотел. Седишта се можат издолжат за лежење, а после имале surround звук како во кино сала, голем екран кој овде имал смисла, бежичен интернет, фрижидер и апарат за еспресо кафе! Сé управува со екран чувствителен на допир и ќе го платете како суво злато. Но, ова вредело за пари.

Toyota F3R

alt

Ова Toyota концепт е за млади кои сакале журкање и додека се возеле. Затоа им направиле седење во круг, за сите игри кои млади ги сакат Екран за филм или видеоигри излегувал од кров,а поставиле и осветление како во диско. Така млади можеле да се дружат колку и како им се сака. Им ставивме и силен звучен систем и сé направено од најмодерен материјал кој може да се рециклира. Нема штедење за млади, оти на млади свет останува!

SAAB AERO X

alt

Автомобили на Saab секогаш изгледале како авион, а овој Saab најмногу изгледал како авион, и тоа борбен. Дизајн мора биде агресивен, па ние дизајнери тоа и направиле. И многу сме задоволни. Сé тука било минималистичко. Волан тркачки, а покажувачи 3D холограмски – најмодерни што постои! Светлата внатре се од стакло – најскапо шведско. Возач внатре така се осеќал како таен агент, во таен авион, што нас, на дизајнери и главен цел.

Aston Martin Rapide

alt

Ова биде само за богати од најбогати. Најголем нов Aston Martin имал гепек облечен во најскапа биковска кожа, а кога отвореле капак, таму има фрижидер за пиење во кој совршено стоеле две шишиња шампањско Magnum Jaquesson, ладење и греење за чаши, плоча и специјално дизајн за фигури за шах и карта за покер. Вие можеби кажале дека тоа е просеравање, но ако имале Rapid, болела ве патка за што мислат тие како вас. Хаи!

Закачете Like, споделете текст и освојте некоја од нашите вредни награди.
За повеќе информации разглeдајте го Shopping Magazine кој оди од сега и на Facebook!

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button