Неверојатно – заработи 715 милиони дполари и сега сите ги подарува. Познатиот актер месечно троши само 100 долари!

ADVERTISEMENT

Познатиот актер од Хонгконг Ча Јун-Фат (63) одлучи целото свое богатство од 715 милиони долари да го подари во добротворни цели, пренесуваат кинеските медиуми.

Познатиот актер што доби остар за филмот „Притаен тигар, скриен змеј“, познат е и по тоа што води максимално скромен живот и троши само 100 долари месечно.

ADVERTISEMENT

Тој е познат и по тоа што еден мобилен користел 17 години, а дури од пред две години премина на паметните телефони, откако неговиот стар телефон престанал да работи.

„Парите всушност не припаѓаат на мане, јас сум само привремено задолжен за нив“, изјави тој кога го прашаа какви се плановите за неговото богатство.

ADVERTISEMENT

Вестите за неговите планови повторно се појавија оваа недела откако беше забележан на Тајван како го промовира својот нов филм „Проект Гутемберг“ што се прикажува од октомври.

Актерот и неговата сопруга Јасмин Там имаат своја добротворна фондација веќе со години. Тие немаат деца.

View this post on Instagram

😘😘😘 O…..M….G

A post shared by chow yun fat (@chowyunfat) on

 

„Мојот сон е да бидам обичен среќен човек, најтешко во животот не е да заработите богатство, туку да го зачувате мирот до крајот на животот, на едноставен и грижлив начин“, изјави тој за медиумите во една пригода.

View this post on Instagram

Chow yun fat Bang bang bang BIG BANG

A post shared by chow yun fat (@chowyunfat) on

 

Ча Јун-Фат досега има добиено дури три награди во Хонгконг за најдобар актер и две тајвански награди Златен коњ. Тој е познат и во Америка, а тамошните медиуми го прогласија за најкул актер на целиот свет.

Facebook Comments
(Visited 1 times, 1 visits today)

ADVERTISEMENT