Само еден телефонски разговор променил сѐ: Знаете ли како Балашевиќ ја запросил својата сакана Оливера?

Еден омилените музичари на овие простори веќе 37 години е во брак со преубавата Оливера, а неговите фанови до сега не знаеја како изгледало неговото запросување…

За Оливера да се заљуби во музичарот по чиишто музички дела полудеа многу жени ширум регионот, клучна била само една средба во 1979 година. Балашевиќ одлучи да ја сподели приказната како успеал да ја освои саканаа Оливера и таа да му го каже судбоносното „да“.

ADVERTISEMENT

„На пат да станам расипан дечко, јасретнав неа и сѐ прерасна во приказна за битанга и принцеза, но во малку изменети улоги. Далеку од тоа дека таа беше битанга, но беше мала скитничка по студентските соби во домовите, со огромна амбиција. Пред Оле имав некои трагични, формални врски, но кога ја видов прв пат, помислив дека сакам да се оженам со неа и да имам свое семејство“, вели пејачот.

„Прашував за неа зашто не можев да ја најдам, а потоа ја пронајдов во еден клуб и ја повикав. Таа се јави па ја прашав: ‘Добро, сакаш ти да се омажиш или не?’“, додава познатиот романтичар.

Во текот на 37 години Оливера и Балашевиќ поминале многу работи, а своето семејство го прошриле со дури три членови. Тој е познат по своите емотивни текстови, па не можел да одолее дел од својата работа да посвети и на најголемата љубов, па во 1987 година во албумот „U tvojim molitvama“ се нашла и песната Оливера, а со тоа тој потврди дека неговата сопруга е и негова муза.

ADVERTISEMENT

Facebook Comments
(Visited 6 times, 1 visits today)

ADVERTISEMENT