НИКОГАШ НЕ ФРЛАЈТЕ ЈА КОРАТА ОД ЛИМОНОТ: 7 употреби кои не сте ги знаеле! (Рецепт)

Напоредо со популарните лековити својства на киселиот сок добиен од цедени лимони, не е во ред да се игнорира ни нивната жолта кора.

Лимонот е еден од најчестите цитруси кој изобилува со минерали и витамини важни за здравјето. Напоредо со популарните лековити својства на киселиот сок, не е во ред да се игнорира неговата жолта кора. Еве 7 придобивки од кората на лимонот:

ADVERTISEMENT

1. За убавина
Ја омекнува сувата кожа на лактите

Изренданата кора од лимон измешајте ја со 1 лажичка сода бикарбона и додадете неколку капки сок од лимон. Измешајте ја смесата и по туширање, кога кожата е омекната, намачкајте ги лактите или сувите стапала, па исплакнете.

Главна состојка за пилинг на телото

Половина филџан шеќер измешајте со изрендана кора од лимон, додадете 1/8 филџан маслиново масло и природната смеса за пилинг на телото е готова. Пилингот користете го на влажна кожа, трлајќи во кружни движења по целата површина на телото, а потоа, откако ќе го поминете добро целото тело, исплакнете се под млаз топла вода.

Премини на следната страна >>

Facebook Comments
(Visited 31 times, 1 visits today)