Реклама
Секс

Зошто исчезнува страста во врската?

Реклама

Иако љубовта е најважната работа во животот, исто така и страста игра многу важна улога. Кога исчезнува страста, со текот на времето избледнува и љубовта, а веруваме дека никој од нас тоа не го посакува. Ако сте забележиле дека во вашата врска има се’ помалку страст, можно е за тоа самите да сте виновни, односно, некои ваши лоши навики и здравствени проблеми. Еве на кои начини можете да ја убиете страста во врската.

Лоша исхрана

Ако не јадете доволно, тоа може да ви го намали сексуалниот нагон. Тоа е и сосема логично, затоа што со малиот внес на калории, ќе имате помалку енергија која ќе ја трошите на секојдневните обврски…

Помалку сон

И ова е сосема логично. Ако спиете помалку од 6 часа дневно, вечерта најверојатно ќе бидете поспани и нема да ви биде дојдено до секс. Недостатокот на сон негативно влијае и на машкото либидо, затоа што доведува до успорено лечење на тестостерон, што ја намалува желбата за секс.

Маркетинг

Стрес

Едно истражување покажало дека стресот и уморот се главни виновници за намалување на сексуалната желба дури и кај 60% од жените, но и кај мажите.

Депресија

Депресијата, исто како и стресот, негативно влијание на бројни аспекти во животот, па така и на либидото, а докажано е и дека некои антидепресиви се одговорни за сексуална дисфункција кај мажите.

Маркетинг
Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button