Реклама
Култура[тор]

Ви претставуваме нов бенд на македонската сцена, за кој допрва ќе се зборува!

Реклама

Станува збор за бендот со име “The Protagonist”, кој штотуку го издаде новиот сингл и видео “Atom From The Sun”.

protagonistlp1

Според кажувањата на членовите на бендот, овој сингл е само водев во она што треба да излезе како целина во почетокот на наредната година, односно нивниот албум кој ќе го носи името “No Exit Museum”.

Маркетинг

Бендот го сочинуваат Рашид Салији (вокал), Кузман Маркоски (гитара) и Едмонд Амзаи (клавијатури). Иако станува збор за ново име на нашата сцена, членовите се етаблирани музичари кои имаат соработувано со бројни имиња од нашата сцена, како и надвор од неа. Па така, користејќи ги сопствените конекции, мастерингот и продукцијата за нивниот албум ја изработи познатиот англиски sound engineer Simon Heywоrth, познат по соработките со светски имиња од музиката како Nick Cavе, George Harrison, Brian Eno, Ennio Moricone, Simple Minds како и Depeche Mode.

Што се однесува до излегувањето на самиот албум, The Protagonist се во преговори со неколку издавачки куќи, околу тоа чие име ќе стои како издавач на LP-то, како и за настапи во живо кои ќе следат после неговата официјална промоција.

Маркетинг

protagonistlp2

Звукот на The Protagonist е комбинација од електро синт поп и елементи на рок енд рол и оставаат впечаток на бенд со интелигентен и нежен (смут) звук, лесно прифатлив за поширокиот аудиториум (барем судејќи според песната).

Ние сега ќе ви го презентираме синглот “Atom From The Sun” и се надеваме дека ќе уживате во него и потоа со задоволство ќе го очекувате излегувањето на целиот албум.  

{youtube}7C0Hhc9x0vQ{/youtube}

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button