Диети

Диета со лубеница и диња

Реклама
Реклама

Диетата со лубеница и диња е одличен начин да се ослободите од вишкот килограми во овој дел од годината кога има изобилство од лубеници и дињи насекаде околу нас и кога поради топлото време природно бараме полесна храна и повеќе течности.

Маркетинг

Со оваа диета за само 10 дена можете да ослабите дури до 7 килограми, да го прочистите организмот од наталожените отрови и да го доведете своето тело во топ форма!

Скоро сите диети за слабеење вклучуваат големи количини на овошје и зеленчук кои содржат многу хранливи материи, а имаат мал број на калории. Лубеницата и дињата содржат висок процент на вода, брзо заситуваат, и обезбедуваат доволна количина на течности, неопходни за организмот, посебно во топлите летни денови. Дињата е познат диуретик, содржи мала количина на шеќер, богата е со витамини А, Б и Ц, влакна кои помагаат да се чувствуваме сити, калиум, калциум, магнезиум и фосфор. Лубеницата исто така содржи голем процент на вода, незначително повеќе шеќери од дињата, богата е со витамини А, Ц, Б1 и Б6, антиоксиданси, како и со калиум и магнезиум. Поради благиот вкус претставува одлична замена за чоколади и слатки во диетите за слабеење.

Диетата со диња и лубеница се состои од 3 главни оброци и 2 ужини, кои се исти секој ден. Исто така, треба дневно да се внесуваат најмалку 2 литри вода. Можат да се пијат и свежи овошни сокови без шеќер.

Маркетинг

Диетата може да се спроведува како диета со лубеница и диња или пак со само едно од овие две овошја (доколку не јадете некое од двете), а резултатите ќе бидат слични.

План за исхрана

Ужина (по појадокот и по ручекот): парче ладна диња или лубеница

1 ден
Појадок: чаша зелен чај, парче црн леб, половина виршла, еден резен лубеница
Ручек: супа од зеленчук, 60 г. печено пилешко месо, печен компир, зелена салата со лажичка маслиново масло
Вечера: половина колбас, парче црн леб, салата по избор со лажичка маслиново масло

2 ден
Појадок: чаша чај со млеко, парче црн леб, 30 гр. пилешки гради, еден резен лубеница или диња
Ручек: бистра супа, 80 г. печена риба, печен компир, салата од домати со лажичка маслиново масло
Вечера: чорба од 60 гр. полешко месо и зеленчук по желба, едно парче црн леб

3 ден
Појадок: чаша зелен чај, парче црн леб, лажичка паштета, еден резен диња
Ручек: говедска супа со јајце, тестенини со 30 гр. месо, зелена салата со лажичка маслиново масло
Вечера: 60 гр. мелено месо со зеленчук, ориз, моркови, грашок

4 ден
Појадок: чаша чај со млеко, парче црн леб, лажичка путер, лажичка мед, еден резен лубеница
Ручек: чорба од спанаќ, рижото со 60 г. месо, моркови, грашок, зелена салата со лажичка маслиново масло
Вечера: салата од месо (60 гр. говедско месо, варен компир и карфиол, лажичка маслиново масло)

5 ден
Појадок: чаша зелен чај, парче црн леб, половина виршла, сенф, еден резен диња
Ручек: 30 г. печено пилешко месо, обарена боранија, парче црн леб
Вечера: гулаш со компири и 50 гр. говедско месо, зелена салата со лажичка маслиново масло

6 ден
Појадок: чаша чај со млеко, парче црн леб, 40 гр. посна шунка, еден резен лубеница или диња
Ручек: говедска супа, 60 гр. динстана јунешка шницла, прилог од зеленчук, салата со лажичка маслиново масло, парче црн леб
Вечера: салата од месо и зеленчук (60 гр. варено пилешко или јунешко, зеленчук по желба)

7 ден
Појадок: јогурт со ниска масленост, парче црн леб, парче сирење, еден резен лубеница или диња
Ручек: зелка со 60 гр. јунешко месо, парче црн леб
Вечера: две виршли, сенф, зелена салата со лажичка маслиново масло

8 ден
Појадок: чаша чај со млеко, парче црн леб, 30 гр. пилешки гради, еден резен лубеница или диња
Ручек: супа од зеленчук, 60 г. варено говедско, пире од компири, салата со лажичка маслиново масло
Вечера: половина колбас, сенф, парче црн леб

9 ден
Појадок: чаша зелен чај, парче црн леб, лажичка путер, лажичка мед, еден резен лубеница
Ручек: бистра супа, печена риба, обарен спанаќ, парче црн леб
Вечера: салата од месо (60 гр. говедско месо, варен компир и морков, лажичка маслиново масло)

10 ден
Појадок: јогурт со ниска масленост, парче црн леб, парче сирење, еден резен диња
Ручек: бистра говедска супа, 60 гр. динстана јунешка шницла, обарен карфиол, обарен морков, парче црн леб
Вечера: макарони со сирење, зелена салата со лажичка маслиново масло.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button