Реклама
Секс

Бакнувањето, гушкањето и галењето може да го зголеми имунитетот

Реклама

Гушкањето, галењето, бакнувањето – го поттикнуваат производството на окситоцини кои се поврзуваат со партнерот…

alt

Маркетинг

Истражувачите само пред неколку дена открија дека гушкањето со блиски личности може да ги намали стресот и тегобата, да го снижи крвниот притисок, па дури да го зголеми нивото на памтење. Но, од друга страна пак, гушкањето со странци и непознати може да има спротивен ефект. Стручните лица веруваат дека оваа појава се случува како резултат на дополнителниот поттик на хормонот окситоцин, кој се лачи веќе и при најмала ’гушка“!

alt

Окситоцинот има поголем смирувачки ефект кај жените отколку кај мажите, а во една друга студија се вели дека краткото гушкање во утринските часови помага да се протурка стресен и тежок дена работа, пренесуваат од Huffingtonpost. Можеби најдобрата вест е што гушкањето не е единствен начин на кој можете позитивно да влијаете на вашето здравје и имунолошки систем.

Маркетинг

 Галење 

alt

Можете да го наречете и проширена варијанта на гушкањето – и тоа исто така го ослободува окситоцинот кој може да го намали крвниот притисок и воедно да не поврзе со партнерот.

– Невербалната комуникација може да биде многу моќен начин да му се каже на партнерот „Мој/а си!“. Галењето е начин да се рече „Знам како се чувствуваш“. Тоа ни овозможува да осетиме дека партнерот не познава на начин на кој зборовите не можат да го пренесат истото тоа – вели брачниот советник David Klow.

 Љубовно шепотење 

alt

Дури и самото време поминати заедно, без допири, може да влијае на намалувањето на крвниот притисок, за разлика од времето кога не поминуваме со некој што ни е важен. Трудот кој што го вложуваме додека комуницираме може само да го зајакне вашиот однос.

 Бакнување 

alt

Секако, бакнувањето исто така влијае на нивото на окситоцин и кортизол и баш како и мазењето и гушкањето, може да го намали стресот. Бакнувањето ги чисти и забите, затоа што го зголемува производството на плунка која која ги отстранува бактериите и помага во борбата против насобирањето на забниот камен.

 Секс 

alt

Освен што овозможува опуштање и трошење на калории, времето поминато во постелнина, може да помогне поефективно да се борите против бактериите и грипот. Додека вашиот партнер не е заболен, неколку ’секс сеанси‘ неделно може да го поттикне производството на одреден број антитела кои се борат против настинката. Сексот исто така овозможува подобар сон, благодарение на релаксирачкото дејствие на окситоцинот и зголемувањето на хормонот пролактин кој обично се поврзува со текот на сонот.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button