Реклама
Нега и здравје

Три лоши утрински навики поради кои се здебелуваме

Реклама

Нивото на брзина на метаболизмот зависи од неколку фактори како што се годините, тежината и генетските фактори.

utrinskagreska1

Маркетинг

Иако не постојат многу опции со кои ќе промените нешто значајно на овие полиња, сепак постојат избори кои влијаат на тоа дали метаболизмот ќе се забрза или успори. Доколку губењето на несаканите килограми ви е главна цел, тогаш обидете се да ги избегнете овие постапки кои ја успоруваат работата на метаболизмот уште од раните утрински часови.

Јадење дицна навечер

Прескокнувањето на појадокот е една од најлошите работи кои може да ги направите за да загубите на тежина, едноставно затоа што драстично ја намалува брзината на метаболизмот. Кога не јадете, мозокот му испраќа знаци на остатокот од телото да зачувува енергија и да го складира салото во организмот, токму кога вие сакате да се ослободите од него.

Маркетинг

Појадувањето во рок од еден час после будењето, го насочува метаболитичкиот процес наречен ’термогенеза‘ да ја претвора храната во енергија. И запомнете: шолја кафе не се смета за појадок! Наместо тоа одберете некои високопротеинско јадење со помалку од 350 калории (како омлет со сирење, овошен јогурт со ореви или лешници, житарици со млеко…). И не одбегнувајте ги оброците во текот на денот како би го задржале нивото на шеќер во крвта на посакуваното ниво, затоа што во спротивно телото ќе започне да црпи енергија од мускулите.

utrinskagreska2

Отсуство на вежбање

Истражувањата покажуваат дека кога вежбате редовно, телото продолжува да согорува калории дури и 24 часа после престанувањето со вежбите. Исто така утринските вежби предизвикуваат поголемо губење на калории, за разлика од оние моменти во текот на денот кога постојано се потите, но постигнувате минимален ефект. Доколку планирате да вежбате со цел да загубите килограми, најдобар совет до кој можете да се придржувате е тоа да го правите наутро (до пладне). А вклучувањето на кардио вежби во овој процес докажано предизвикува масовно губење на тежина, затоа што најактивно се вклучуваат гените, задолжени за топење на мастите. 

Избегнување на железо

Црвеното телешко месо значително помага во согорувањето на калориите и само со додавање на 2 до 4 килограми телешки мускул месечно во вашата исхрана, автоматски придонесува до зголемено согорување на масти. Во бројки изразено, до 100 калории дневно повеќе. Доколку во тренажниот процес адаптирате и утринска рутина од барем 10 минути вежбање, во комбинација со дневно внесување на телешко месо, кое е богато со железо (основно за топење на масти), бргу ќе ја постигнете посакуваната цел.

Извор: health.com

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button