Реклама
Рецепти

Зелен пијалак што ќе ви го направи денот поубав

Реклама

Оние што се снаоѓаат во домашната кујна знаат дека не мора да се трошат многу пари, за да се добијат „чудотворни“ пијалаци.

Маркетинг

Еве еден таков рецепт кој се состои од производи кои најчесто ги имаме во кујната, особено сега, кога се летните месеци во прашање. Станува збор за пијалак кој ќе го направите од овошје како банана, круши и портокали, а кој ќе ви ги обезбеди потребните хранливи материи и кој изобилува со здрави влакна.

Состојки

½ шолја со вода
1 шолја зелено грозје
1 портокал, излупен и преполовен
½ зрела круша вилјамовка, без семки, преполовена
1 мала до средна банана, преполовена
1 шолја кељ
2 шолји мраз во коцки

Маркетинг

Постапка

1. Ставете ги сите состојки во блендер според наведениот распоред
2. Тргнете со најмала брзина и полека зголемувајте ја до најголема
3. Миксајте 45 минути, односно до саканата густина.

Хранлива вредност на 1 шолја

102 калории, 0 г масти, 0 г. заштитени масти, 0 мг холестерол, 10 мг натриум, 26 г јаглехидрати, 3 г диетални влакна, 16 г шеќер и 2 г протеини.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button