Вкусна и здрава пица по рецептот на Џенифер Анистон

Уште од одамна пицата е омилено јадење на многумина.

ФОТО: tasteofhome.com

Но, кога омиленото јадење ќе се спои со омиленото холивудско лице, Џенифер Анистон, тоа значи добитна комбинација. Не е тајна дека актерката е голем гурман, а тоа го потврдува и нејзиниот рецепт за грчка пица, кој можете да го проследите во продолжение.

Потребни состојки:

  • тесто за пица (или самите да го подготвите)
  • малку моцарела сирење
  • 2 исечкани пиперки
  • 2 лажички маслиново масло
  • малку исечкан кромид
  • малку рукола
  • неколку црни маслинки
  • малку лук
  • 1 лимон

Потребни состојки: Загрејте ја рерната на 220 степени. Тестото за пица ставете го на плех за печење. Прелијте го со маслиново масло, а потоа со сос од домати. На тоа ставете лук, рукола, сирење, маслинки, пиперки и кромид.

Внимавајте рерната да биде добро загреана пред да ја ставите пицата. За тестото да биде готово, мора да се пече минимално 15 минути. На крај, додајте парчиња лимон (но ова е по избор).

(Visited 491 times, 1 visits today)