Витаминска посна пица: Рецепт кој мора да го испробате!

Доколку сте една од тие личности кои водат сметка што јадат, тогаш во продолжение погледнете го овој прекрасен рецепт за посна витаминска пица, чии главни состојки се разновидниот зеленчук и тетото.

Потребни состојки:

ADVERTISEMENT

 • 200 милилитри млака вода
 • малку масло
 • еден квасец
 • сол
 • брашно
 • праз
 • 1 домат
 • 1 пиперка
 • 200 грама шампињони
 • оригано
 • кечап
 • малку посен кашкавал

Начин на подготовка:

Замесете го тестото од вода, сол, квасец, масло и брашно, па оставете го малку да нарасне. На масло испржете го празот сечен на мали кругчиња, па додајте ги пиперките и шампињоните. Може да додадете и лута феферонка, по ваша желба. Направете што потенко тесто, па одозгора најпрво ставете кечап, па распоредете ги останатите состојки. Печете на 200 степени, 15-20 минути.

Уживајте!

Facebook Comments
(Visited 184 times, 1 visits today)
Loading...