Реклама
Култура[тор]

Традиционален концерт за Василица во МОБ

Реклама

Најпознатите Вердиеви арии на целовечерен концерт на сцената на МОБ!

Маркетинг

Традиционално, како и секоја година, така и оваа, 2012, Македонската опера и балет ќе одржи гала концерт по повод празникот Василица. 

Концертот „ВИВА ВЕРДИ“ ќе се одржи на 12 и 13 Јануари 2012 година со почеток во 20:00 часот на големата сцена на Македонската опера и балет. Програмата ќе ги содржи најпознатите Вердиеви оперски арии а ќе ги исполнат нашите првенци, истакнати солисти, оркестарот, хорот и балетскиот ансамбл на МОБ. Покрај домашните уметници, ќе земат учество и гости од странство.

Маркетинг

Ќе настапат гостите Даниела Дјакова (мецосопран од Бугарија), Адријана Јоција (сопран од Италија), Бурак Билџили (бас од САД),  и нашите истакнати солисти Борис Трајанов (баритон), Славица Петровска Галиќ (сопран), Весна Гиновска Илкова (сопран), Благица Поп Томова (сопран), Павлина Новакова Георгиев (сопран), Ѓорѓи Цуцковски (тенор), Зоран Сотиров (тенор), Ирена Кавкалевска (мецосопран).

Диригенти ќе бидат Бисера Чадловска и Алесандро Д’Агостини од Италија.

Оваа година ќе се изведат арии од едни од најпознатите Вердиеви опери: „Риголето“ „Травијата“ „Моќта на судбината“ „Аида“ „Трубадур“ „Дон Карло“ „Атила“ „Магбет“ „Лујза Милер“ „Набуко“ „Корсар“.

Концертот за Василица почнувајќи од 1995 година, традиционално, на љубителите на оперската уметност им нуди прекрасна можност да уживаат во изведбите на некои од највпечатливите арии од светски познатите оперски дела.

Време :

12 и 13 Јануари 2012 година, 20:00 часот.

Локација :

Македонска опера и балет

Цена :

Цената на картите зависи од местоположбата на седење:

VIP                             1200 денари

  Партер                        1000 денари

  Галерија                       800 денари

  {youtube}lUnwSPXRhKc{/youtube}

  Закачете Like, споделете текст и освојте некоја од нашите вредни награди.
  За повеќе информации разглeдајте го Shopping Magazine кој оди од сега и на Facebook!

  Врати се на првата страна.

  Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

  Поврзано

  Back to top button