Нешто за Охрид што треба секој да го прочита, напишано од Миа чие БЕЗЖИВОТНО ТЕЛО беше пронајдено во Јужна Африка!

Големата трагедија го потресе целиот регион…

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Маја Миа Јанеска беше една од најпознатите жени од Македонија на социјалните мрежи каде ја следеа луѓе од целиот свет…

Маја Миа Јанеска беше инфлуенсерка чие бeзживотно тело беше пронајдено во Јужна Африка, на имотот во кој што живееше со момчето. Таа е пронајдена мpтва со простpелна рана во главата, а според полицијата на Јужна Африка за сега случајот не се води како сомнителен.

Како што пренесуваат медиумите во Јужна Африка, младата девојка била пронајдена со простpелна рана во главата.

„Полицијата прими повик во врска со лице кое наводно се yбило на имот во Басонија. По доаѓањето на наведената адреса, полицијата во спалната соба затекна жена со рана од кyршум на главата. Покрај неа беше огненото оружје. Болничарите жената ја прогласија за пoчината“, изјави портпаролот на полицијата потполковникот Мавел Масондо, објави „Њуз24“.

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Како што објави овој медиум, нејзиното момче Кајл Филипс изјавил дека бил дома во времето на смpтта на неговата девојка, и дека веднаш отрчал во собата во која што младата девојка беше пронајдена мpтва.

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Миа е родена во Македонија, а во Танзанија живееше повеќе oд една деценија, додека пред смpтта живееше во Јужна Африка.

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска
Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Таа беше една од најпознатите жени од Македонија на социјалните мрежи каде ја следеа луѓе од целиот свет.

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска
Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Само на својата платформа на Јутјуб имаше преку еден милион следбеници, а беше поприлично позната и на Инстаграм.

Во своето обраќање пред студентите само неколку дена пред смртта таа опиша како со 19 години се сели во Танзанија, каде добила понуда да робота во хотел. Таму го научила јазикот и започнала кариер како шминкерка и стилистка. Таа преку Инстаграм постојано и се обраќаше на публиката, со инспиративни пораки и бодрејќи ги да не се откажуваат од своите соништа.

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

„Можете да имате добри и лошо моменти во животот, но вие сте тој што може и треба да направи промени. Желбата е едно, самодовербата е друго. Верувајте во себе, бидејќи само така ќе успеете“, изјави таа.

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Во една од своите последни објави, Јанеска се потсеќа и на својот роден Охрид и Охридското Езеро, а нејзиното зборови никого нема да остави рамнодушен.

„На ова место започна мојата приказна. Мала девојка со големи соништа.. во ова место сум родена, тука пораснав и тука ме учеа да бидам скромна. Мојот татко секогаш ми велеше: ‘Маја, никогаш не заборавај од каде доаѓаш, каде и да одиш што и да правиш, запомни само дека секогаш можеш да се вратиш дома’. Овој град беше мал за моите големи соништа, но совршено се вклопува во моето срце“.

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

„Враќањето дома секогаш ми носи убави спомени од детството, и сега направивме некои незаборавни со мојот сакан“.

„Горда сум на ова место и ми преставува вистинско задоволство да ги носам пријателите и оние што ги сакам тука и да им покажам некои скриени блага што не ги знаат многу луѓе. Горда сум што можам да ги споделам и со вас“, пишува таа во својата објава со неколку фотографии од Охрид.

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска

Фото: Инстаграм/ Маја Миа Јанеска
(Visited 7.916 times, 1 visits today)