Совршена и лесна идеја за посен ручек – компир со коприви (Рецепт)

Во период на пост, ви прикажуваме еден одличен рецепт – компир со коприви.

ФОТО: bakinakuhinja.com

Потребни состојки:

  • 1-2 килограми компири
  • 200 грама млади коприви
  • 1 морков
  • 1 чешне лук
  • 1 главица кромид
  • Сол и бибер
  • 2 лажички пченкарно брашно
  • Масло

Начин на подготовка:

Исчистете ги копривите и потоа варете ги една до две минути, па исцедете ги и ситно исечкајте ги. Исечкајте го и лукот, па малку попржете го и додајте кругови морков, па потоа и сечкани компири. Сето ова добро промешајте го. Потоа додајте малку вода. Намачкајте го со масло садот за печење, а потоа распоредете ги копривите. Посолете го исчистениот компир, па додајте малку зачини по желба, па на крај пченкарно брашно. Сето тоа добро измешајте го па наредете го компирот врз копривата и печете во загреана рерна.

Facebook Comments
(Visited 89 times, 1 visits today)

ADVERTISEMENT