Сочен и брз колач од јаболки со прелив од мед (Рецепт)

Ако немате време, а ви се јаде нешто слатко, или пак изненадно ви се најавија гости, тогаш вреди да го испробате овој рецепт.

ФОТО: Profimedia

Потребни состојки:

 • 3-4 јаболки
 • 1 чаша кафеав шеќер
 • 1 1/4 чаша брашно
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • Малку сол
 • 1 лажичка цимет
 • 3 јајца
 • Половина чаша путер
 • 2 лажички лимонов сок
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • Мед

Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени целзиусови, намачкајте го калапот за колач со зејтин и ставете малку брашно. Измешајте ги сувите состојки во еден сад. Во друг сад пенесто изматете го путерот, додајте едно по едно јајце и останатите течни состојки, па постепено додавајте го сувиот дел со брашното. Јаболките исчистете ги, сечете ги на половина или на четвртина, Смесата ставете ја во калапот и внатре притиснете ги јаболките, па печете околу 40 минути. Растопете го медот со топла вода и премачкајте го готовиот колач и јаболките. По желба послужете и сладолед од ванила.

Facebook Comments
(Visited 73 times, 1 visits today)

ADVERTISEMENT

Loading...