Салата со праз и туна – идеална за вашата посна трпеза (Рецепт)

Ако се ближи вашата слава и се мислите што да подготвите за вашата посна трпеза, тогаш оваа салата е вистинскиот избор за вас. Брза е, евтина, а и многу вкусна! Вреди да ја испробате и да ги докажете вашите вештини пред вашите гости.

ФОТО: bettycrocker.com

Потребни состојки:

  • 1 килограм компир
  • 2 големи конзерви туна во парчиња
  • 1 праз
  • 10 кисели краставички
  • 300 грама посен мајонез
  • Сол и бибер по желба

Начин на подготовка: Измијте го и сварете го компирот без да го лупите. Потоа излупете го и исечкајте го на коцкички. Празот исечкајте го на кругчиња, малку посолете, па оставете го кратко да отстои дури пушти малку сок. Пред да го измешате со останатите состојки, добро исцедете го. Краставичките исечкајте ги на ситни коцки. Сите состојки соединете ги, па додавајте малку по малку мајонез. На крајот посолете по вкус, наросете малку црн пипер и се добро измешајте.

Facebook Comments
(Visited 437 times, 1 visits today)