Реклама
Култура[тор]

Репертоар на МНТ од 30.01 до 03.02.2012

Реклама

Ви даваме детален преглед на програмата на Македонскиот Народен Театар, за претстојната недела, со почеток од денес:

Маркетинг

Бесови

Време
Пон, 30 Јан 2012 во 19:00

Маркетинг

Цена: 250.00 ден.

Според романот на Ф. М. Достоевски, напишана од А. Ками, а драматуршки обработена од Златко Славенски.

alt

Автор на текстот: Албер Ками

Режија: Златко Славенски
Сценографија: Владо Георгиев
Костимографија: Елена Дончева

Актери:
Ѓорѓи Јолевски – НИКОЛАЈ СТАВРОГИН
Владо Јовановски – ПЕТАР СТЕПАНОВИЧ ВЕРХОВЕНСКИ
Кирил Ристовски – СТЕПАН ТРОФИМОВИЧ ВЕРХОВЕНСКИ
Катина Иванова – ВАРВАРА ПЕТРОВНА СТАВРОГИНА
Борче Начев – ИВАН ШАТОВ
Владимир Ендровски-Љац – АЛЕКСЕЈ КИРИЛОВ
Драгана Костадиновска – ЛИЗА ДРОЗДОВА
Арна Шијак – МАРИЈА ТИМОФЕЕВНА ЛЕБЈАДKИНА
Сашка Димитровска – ДАША ШАТОВА
Славиша Каевски – ФЕЃКА
Александар Џуровски – ШИГАЛЕВ
Мирослав Петковиќ – ЛИПУТИН
Ненад Митевски – ВИРГИНСКИ

Свадбата на Фигаро

Време
Вто, 31 Јан 2012 во 11:00

Цена
250.00 ден.

alt

Автор: Пјер – Огистен Карон де Бомарше

Режија: Леван Цуладзе

Сценографија: Валентин Светозарев
Костимографија: Модна куќа “КОКЕВ & KAДРИУ”

Актери:
Нино Леви – Грофот
Николина Кујача – Грофицата
Сашко Коцев – Фигаро
Сашка Димитровска – Сузана
Славиша Каевски – Корубин
Драгана Костадиновска – Фанчета
Томе Витанов – Дон Бартоло
Марија Новак – Марчелина

Парите се отепувачка

Време: 01-02-2012 – 20:00

alt

Автор на текстот:  По мотиви на Р.Крле,В.Иљоски и др.

Режија: Бојан Трифуновски 
Сценографија: Мери Георгиевска 
Костимографија: Мери Георгиевска 

Актери:
Николина Кујача 
Славиша Каевски 
Гораст Цветковски 
Софиа Насевска 

Инспициент: Вукица Александрова
Суфлер: Агна Николоска
Продуцент: Симона  Угриновска 
Тон: Ненад Трпеновски 
Светло: Илија  Тарчуговски 

Мојот Човек

Време: 02-02-2012 – 20:00

alt

Според текст * Белег од човечки заби *
Адаптација Катерина Коцевска

Актери:
Јасмина Поповска 
Катерина Коцевска 

Инспициент: Вукица Александрова 
Суфлер: Агна Николоска

Ромео и Џулиета

Време: 03-02-2012 – 20:00

alt

Автор на текстот:  Вилијам Шекспир

Режија: Лилиа Абаџиева 
Сценографија: Васил Абаџиев 
Костимографија: Васил Абаџиев 

Актери:
Игор Стојчевски 
Сашко Коцев 
Оливер Митковски 
Славиша Каевски 
Дениз Абдула 
Мартин Петровски 
Бојан Кирковски 
Николче Пројчевски 

Инспициент: Вукица Александрова 
Суфлер: Зорица Благоевска 
Продуцент: Виктор  Рубен 
Тон: Ненад Трпеновски 
Светло: Илија  Тарчуговски – Дарко Младенковски – Горјан  Темелковски 

Закачете Like, споделете текст и освојте некоја од нашите вредни награди.
За повеќе информации разглeдајте го Shopping Magazine кој оди од сега и на Facebook!

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button