Рецепт за вкусна и сочна пита со грозје

Доколку мислевте дека од грозјето не можете да направите пита, денес ви покажуваме еден таков рецепт кој ќе ви го покаже спротивното. Пробајте, навистина е вкусна.

ФОТО: cook.me

Потребни состојки:

  • 500 грама кори за пита
  • 300 грама грозје по ваш избор
  • 200 милилитри масло
  • 300 грама шеќер
  • 2 кесички ванилин шеќер

Начин на подготовка: Во сад са печење ставете малку масло, потоа кората, на неа повторно масло и шеќер. Исто така и на втората, а на третата ставете измешан обичен и ванилин шеќер со грозје. Постапката повторувајте ја додека има кори, водејќи сметка за тоа питата да ја завршите само со една кора. Печете во рерна на 200 степени, околу 15 минути. Пред служење богато посипете ја со шеќер во прав.

Facebook Comments
(Visited 49 times, 1 visits today)

ADVERTISEMENT

Loading...