Рецепт на денот: Пилешко со тиквички

За денешниов ручек би можеле да подготвите пилешко со тиквички.

ФОТО: N.N

Потребни состојки:

  • 400 грама пилешки филети
  • 400 грама тиквички
  • 100 милилитри масло
  • 50 милилитри вода
  • 50 милилитри вино
  • Масло од сусам
  • Сув зачин, сол, бибер по желба

Начин на подготовка: 

Исечете го пилешкото на парчиња. Не лупете ги тиквичките, туку само пресечете ги на половина, па потоа исечете ги на тенки парчиња. Кратко попчете го исечканото месо. Ставете сол и извадете го. На истото масло кратко запржете ги и тиквичките. Ставете сол и додајте ѓумбир. Вратете го месото и прелијте го со вода и воно. Додајте сув зачин и кратко оставете да зоврие. На крајот додајте масло од сусам.

Facebook Comments
(Visited 134 times, 1 visits today)

ADVERTISEMENT