Рецепт: Брзи слатки залачиња со путер од кикирики

Веруваме дека овој брз и евтин рецепт ќе ве плени уште со првиот залак. Еве како да најбрзо да ги изненадите вашите најмили.

ФОТО: nezavisne.com

Потребни состојки:

  • 120 грама путер од кикирики
  • 30 крекери
  • 200 грама чоколадо (млечно или темно чоколадо)

Начин на подготовка: 

Намачкајте ги со путер половина од крекерите, а потоа преклопете со друг крекер. Оставете ги во фрижидер околу 15-тина минути, за малку да се стегнат. За тоа време стопете го чоколадото на пареа. Извадете ги крекерите од фрижидер и намачкајте ги со чоколадо, па наредете ги во чинија за послужување каде што претходно имате ставено хартија за печење. Оставете ги во фрижидер уште неколку минути, додека не се стегне чоколадото.

Уживајте!

Facebook Comments
(Visited 139 times, 1 visits today)