Огласи
Огласи 2
Рецепти

Потпечени шпагети со Ерос Рамацоти

Огласи 3

За денес нашиот главен кувар кој живее и работи во Австралија, Секси Перо, ви препорачува да направите вкусно, а многу едноставно јадење.

ПОТПЕЧЕНИ ШПАГЕТИ

Ова јадење е готово за 40 минути, а се подготвува многу едноставно

На путер треба да се испржи изрендан морков и патлиџан кој треба да биде исецкан во коцки. Потоа додадете 150 мл ладна вода и концетрат за сос. Замешајте и варете ја смесата на тивок оган од 3 до 5 минути.

Во огноотпорен стаклен сад ставете половина од веќе подготвените шпагети и половина од сосот.

Потоа ставете го и останатиот дел од шпагетите и сосот и на крај прлијте со измешаното јајце и кисела павлака.

Ставете пармазан и запечете во рерна на 220 степени од 10 до 15 минути

 Потребни состојки:

Една пакетка шпагети
20 гр. путер
1 морков
1 патлиџан
1 јајце
2 лажицки кисела павлака
1 лажичка пермазан


Послужување

Потпечените шпагети послужете ги со сезонаска салата.

Совет

Шпагетите варете ги една минута помалце, бидејќи ќе ги печете во рерна, a кога ќе ги послужите, пуштете ги хитовите од Ерос Рамазоти и…

{youtube}-Oo_73SlOwk{/youtube}

Пријатен апетит!

Маркетинг

Поврзано

Back to top button