Реклама
Култура[тор]

Пина (3D) во градско кино Милениум

Реклама

Пријатели на МКЦ & Милениум искрени вљубеници во филмот, она што го ветивме на вашиот Синедејс го реализираме: Конечно во Македонија 3Д технологија во Кино Милениум.

Маркетинг

Сидрото го креваме на 4ти февруари со филм кој едноставно ни доликува нам и вам. Приказната за култната перформер, кореограф, танчер и режисер на модерен танц Пина Бауш, на големиот европски и светски режисер Вим Вендерс. Она што во мигов е најактуелна и најскапа 3д опрема на светскиот пазар е веќе инсталирана во Кино Милениум.

3Д опрема:
Во светот постојат 4 системи на прикажување 3Д слики, од кои (Dolby 3D) е со најдобар квалитет на слика.
Проектор: KINOTON-BARCO проектор – најдобриот модел – LX
Платно: HARKNESS
Сервер: Најновиот Dolby DSS200
Звук: 7.1 Dolby Digital со најновиот процесор на Dolby CP750

Маркетинг

Pina – документарен филм – 102 min – Германија

Режисер и сценарио: Вим Вендерс
Улоги: Пина Бауш, Регина Адвенто

Филипина Пина Бауш (27 јули 1940 – 30 јуни 2009) е родена во Солинген, Германија. Пина Бауш е светски познат изведувач на модерен танц, кореограф, професор по танц како и балетски режисер. Со нејзиниот уникатен стил, кој преставува мешавина на движења, звуци и импозантни сценографски решенија, како и со начинот на нејзината работа со изведувачите за време на составувањето на една кореографија (стил познат и како Танцтеатар), нејзината работа прерасна во огромно влијание во светот на модерниот танц.

{youtube}3ww0Ka08LSs{/youtube}

Закачете Like, споделете текст и освојте некоја од нашите вредни награди.
За повеќе информации разглeдајте го Shopping Magazine кој оди од сега и на Facebook!

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button