Печени пиперки со варени компири – идеален рецепт за вашата посна бадникова трпеза

Ако се’ уште размислувате што да подготвите за посната бадникова трпеза која ни е пред прагот, тогаш оваа година испробајте нешто ново и подгответе го овој вкусен рецепт.

ФОТО: Profimedia

Потребни состојки:

  • 2 главици кромид
  • 3 компири
  • 7 пиперки
  • Лук по вкус
  • Сол, бибер, масло

Начин на подготовка: Исечкајте го кромидот и пржете го додека не зарумени. Додајте ги печените и исчистени пиперки, како и сечканиот лук, па ставете сол и бибер по ваша желба. Компирот сварете го, потоа излупете го и исечкајте го на кругчиња, па измешајте го со пиперките. Потоа, сета смеса ставете ја во огноотпорен сад и печете околу 15-20 минути на 200 степени.

Ви посакуваме убава вечер!

Facebook Comments
(Visited 100 times, 1 visits today)