Овошен колач – рецепт кој нема да ве остави рамнодушни

Обожавате десерти? Тогаш не двоумете се да го испробате овој десерт!

ФОТО: foodnetwork.com

Потребни состојки:

  • 150 грама мелени бисквити
  • 250 грама путер
  • 400 грама слатка павлака
  • 4 лажички кисела павлака
  • 4 лажички мед
  • Овошје по избор
  • Листови нане
  • Овошен сируп по избор

Начин на подготовка: Измешајте ги бисквитите со стопениот путер, па смесата распоредете ја по дното на калапот за печење, па оставете ја околу 15-тина минути во фрижидер, за да се стегне. Во блендер ставете ги двата вида павлака и медот, па пасирајте додека не добиете хомогена смеса. Потоа распоредете ја преку кората од бисквити и повторно ставете го калапот во фрижидер, но овој пат оставете го половина час. Овошната каша нанесете ја преку колачот, прелијте со овошен сируп по желба и декорирајте со листови нане.

Facebook Comments
(Visited 33 times, 1 visits today)

ADVERTISEMENT

Loading...