Диети

Слaбеење!

Реклама
Реклама

„ Калифорниска компанија неодамна лансираше интересен продукт кој сигнализира голем напредок во губењето тежина. “

Компанијата SENSA дојде до иновативен начин да го убеди мозокот да запре од прејадување.

Маркетинг

Да ја разгледаме теоријата позади продуктот. Очигледен факт е дека јадеме премногу. Но зошто? Испаѓа дека тоа е начинот на кој се програмирани нашите мозоци. Низ еволутивната историја, храната била оскудна, па со цел да преживеат, луѓето биле условени да јадат најмногу колку што можат кога има храна. За несреќа, кога храната е изобилна и богата со калории, како што е денес, резултатот може да биде грд.

Маркетинг

Др. Alan Hirsch е смел доктор и научник чија животна специјалност е разбирањето како нашите сетила, особено мирисот и вкусот, влијаат на мозочната функција. Др. Hirsch забележал дека многу пациенти кои го имаат изгубено сетилото за мирис и вкус поради болест или несреќа, искусиле забрзано покачување на телесната тежина. Тоа е поради тоа што одредени мириси и вкусови влијаат на мозокот за контрола на апетитот.

Др. Hirsch простудирал стотици соединенија и после години на истражување, изнесе сет од буквално безмирисен и безвкусен додаток за храна, кој се покажа силно влијателен за телесниот центар за контрола на апетит, и изумот го натече “ Tastants ”. Тогаш, во една од најголемите студии за вонрецептни системи за губење телесни тежина, овие Tastants беа ставени на испитување.

Резултатите од испитувањата беа неверојатни. За период од 6 месеци, 1.436 мажи и жени кои поросувале од “ Tastants ” кристалите врз сé што јаделе, изгубија околу 15% од нивната телесна тежина! Учесниците ги постигнале овие резултати без да следат некаков специјален режим на вежби или диети.

Најдобро од сé, покрај тоа што нема вкус ниту мирис, не содржи никакви стимуланти и не делува директно на дигестивниот систем, нема никакви несакани ефекти!

Според Др. Hirsch, со SENSA може да јадеме сé то сакате, без да мораме да апстинираме од нашите омилени порции храна, без да се соочуваме со чувството на глад. SENSA едноставно помага да јадеме од омилените јадења, притоа задоволувајќи се и со мали порции.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button