3 намирници кои се одлични за оние кои водат седентарен начин на живот

Се’ повеќе луѓе водат седентарен начин на живот, а тоа со себе носи одредени негативности. Недостатокот на физичка активност, но и нездравата исхрана, која најчесто е решение кога сме во брзање целиот ден, е лоша комбинација која му ја подаруваме на своето тело. Ако веќе не можете да го избегнете седентарниот начин на живот, тогаш обидете се да се храните поздраво, па во вашето секојдневие вклучете ги овие намирници.

ФОТО: health.clevelandclinic.org

Оревкасти плодови

Богати се со омега-3 масни киселини, па се адекватен извор на здрави масти. Содржат и витамин Е кој е многу важен за здрава и негувана кожа.

Риби

Рибата е богата со омега-3 масни киселини, кои му се потребни на нашиот организам, а не можеме да ги произведеме сами. Затоа, особено е важно барем 2 пати неделно на вашето мени да вклучите и риба.

ADVERTISEMENT

Авокадо

Авокадото е богат со заситени масни киселини, кои го чуваат здравјето на мускулите, што е особено важно ако водите седентарен начин на живот, затоа што во тој случај вашите мускули се склони на губење на тонусот, што никако не е пожелно.

Facebook Comments
(Visited 78 times, 1 visits today)
Loading...