Реклама
Кожа и нокти

Mлеко и јогурт за убава и чиста кожа

Реклама

Јогуртот е незаменлив производ во нашата секојдневна исхрана – го помага варењето на храната, делува антисептично, подмладува. Често се користи и во диетите за слабеење.

Маркетинг

Јогуртот одамна се користи и како средство за зачувување на свежината и влажноста на кожата, како и за успорување на процесот на појава на брчки. Јогуртот може да се користи за сите типови на кожа, и одлично се комбинира со други намирници. Еве неколку брзи и едноставни рецепти:

• Сите знаеме дека јогурт или кисело млеко се користи при прекумерно сончање – ја лади и освежува кожата и спречува појава на изгореници.

• За да спречите прекумерно црвенило на кожата од сончање, пред да се изложите на сонце нанесете на лицето малку јогурт измешан со сок од лимон.

Маркетинг

• Јогуртот во комбинација со изрендани ротквици ја спречува појавата на пеги од сонцето, а доколку веќе се појавиле, со користењето на оваа маска брзо ќе исчезнат.

• Јогуртот измешан со бадемово масло ја храни кожата и го спречува нејзиното стареење.

• Маската од јогурт, сок од морков, лимон и лажичка мелен ориз е одлична маска против појавата на брчки.

• Јогуртот помешан со морска сол е одлична комбинација против прекумерно мрсење на кожата. Откако солта ќе се растопи, смесата се нанесува на лицето со парче газа, се остава да делува десетина минути и се измива со топла вода или со чај од камилица.

Покрај тоа што е идеална храна и додаток на многу јадењеа, млекото уште од најстари времиња се користи и за нега на кожата.

• Ако во чај од нане додадете млеко ќе добиете одлично средство за чистење на лицето од шминка. И чистото млеко можете да го употребувате за отстранување на шминка, но неварено. Млекото го чисти лицето и го храни со витамин А.

• За третман на мрсна кожа направете маска од млеко и изгмечена праска.

• На сувата кожа поволно делува млеко измешано со сок од краставица.

• Млеко и морков се посилна комбинација, но во овој случај кожата добива потемна нијанса – значи само за летно време!

• За лечење на нечиста кожа пробајте маска од блитва сварена во млеко.

• Додадете четврт литар млеко во половина литар сок од краставици, варете ги околу пет минути и ќе добиете одличен млечен лосион. Најдобро е да го чувате затворен во шише и во фрижидер. Користете го секојдневно за чиста, здрава и убава кожа.

• Млекото со неколку капки масло одлично ќе ја нахрани сувата кожа и ќе помогне во регулирањето на природната влажност.

• Млекото помешано со кој било овошен сок со кисел вкус делува многу поволно на мрсната кожа – го чисти површинскиот слој, ги суши акните и бубулиците и ја освежува кожата.

• Понекогаш може едноставно да се измиете со малку млеко – и тоа ќе биде доволно за поубав изглед на вашата кожа!

Види што има ново во Модерна, ТОП рубрика само за жени…

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button