Реклама
Рецепти

Летна салата од краставица и лук

Реклама

Најпрво треба краставиците добро да се измијат, а доколку се млади не мора да им ја отстрануваме кората и неизлупени ги сецкаме на тенки кругови.

Маркетинг

Лукот го чистиме, го сечеме на мали парчиња и потоа го толчиме во сад, а потоа го преливаме со вода. Од краставиците ја цедиме водата и потоа ги ставаме во сад за салата. Ги солиме со бела сол, масло, сок од лимон и на крај го додаваме исцедениот лук. Сето тоа го мешаме. На крајот салатата се украсува со мерудија (Нане).

 Потребни состојки:

Маркетинг

4 краставици
5 чешниња лук
1 лажица шеќер
1 снопче мерудија (нане)
1 лажица вода
1 лажица сок од лимон
Црн пипер
Масло
Сол

Види ја нашата нова WELCOME страница на Facebook.

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button