Реклама
Култура[тор]

Селанката Lady Gaga, музички иноватор!?

Реклама

Lady Gaga тврди дека е творец на сосема нов музички жанр….

Маркетинг

Најверојатно најпопуларната поп дива на денешницата вели дека нејзините траки вклучуваат елементи од големи рок песни, миксани со трејд марк елементи од електро поп звукот.

Вели дека најголемо влијание врз нејзе има извршено рок бендот Def Leppard, па така 25 годишната пејачка конкретно и со намера го ангажирала нивниот продуцент Mutt Lance, да работи на нејзината трака “You and I”.

Маркетинг

„Во мојата музика има многу мелодии во стилот на Def Leppard, пред се во хорскиот дел, но сепак тоа е електронска денс музика. Јас ја нарекувам авант-гарден техно рок. Навистина е моќен и најсовремен што може да биди“, изјави Gaga за британскиот весник The Sun.

Има многу рок влијанија на албумот, но дека тоа е рок музика. Тоа е истражување на електронска музика и техно песни, но јас креирав жанр од метал, денс, техно, рок, поп музика со многу антемични хорови, бидејќи тоа е всушност музиката која што јас ја сакам“.

Како за крај, Gaga додава дека многу му се воодушевува на американскиот рокер Bruce Springsteen, со чија музика наводно растела како дете.

Не знам каков впечаток добивате вие по слушањето на нејзините песни, во комбинација со ваквите изјави, но нам ни изгледа како Gaga покрај мешањето на стилови на музика, изгледа дека сериозно меша и најразлични лекарства, па на моменти нема поим што збори и што се случува околу нејзе.

alt

Закачете Like, споделете текст и освојте некоја од нашите вредни награди.
За повеќе информации разглeдајте го Shopping Magazine кој оди од сега и на Facebook!

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button