Реклама
Наши ѕвезди

Каде се сестрите Мојсови? Некаде на Егеј

Познатите сестри во опуштено издание

Реклама

Каде се познатите сестри Мојсови за продолжениот празничен викенд? Најверојатно овие денови ги минуваат на Егеј. Така е објавено на страницата на фан клубот на Весна Мојсова-Чепишевска на „Фејсбук“. И како што пишува, и како што може да се види, таа и Маја се „малку бушави и доволно осолени и осончани“.

Објавата изненади затоа што следуваше само еден ден откако на 24 Мај, Весна, од Скопје ги упати моќните пораки по повод празникот дека делото на сесловенските просветители нè обврзува – и ние секогаш да се бориме за македонските писмо, јазик и книжевност. Зашто „сонцето подеднакво свети за сите“. Ама на Егеј, сепак, овој викенд, посебно свети за Весна и за Маја, кои очигледно успеваат да се секаде каде што треба и да постигнат сè што решиле, и професионално, и приватно, но и знаат да уживаат.

Најверојатно, и на двете им се потребни барем овие денови за одмор. На Весна и по свадбата на синот, Горазд – пливачот на „Вардар“ со неколку државни рекорди, и по многу динамичниот работен период кога со месеци нема ден без нејзина активност поврзана со книжевноста. Пред неколку дена беше објавена и книгата „Македонска љубовна лирика“ на која се работело доста долго со посветеност и со страст.

Маркетинг

Фото: Фејусбук

Периодов, постојано беше исто толку турбо и за Маја, особено како национална координаторка за трансплатација. Во четвртокот се навршија четири години од првата трансплатација на срце во државава, а во меѓувреме се постигна многу.

Маркетинг

Според фотографиите, со Весна и Маја е и нивната мајка Љубица, којашто и двете ја имаат споменувано во повеќе свои настапи, посочувајќи ја како поддршка и инспирација.

Не зачудува нивната приврзаност за Егејот, па затоа и во објавата стои „на нашиот Егеј’. Затоа што и навистина, тоа е нивен Егеј. Таткото на Весна и Маја, и сопругот на Љубица, фудбалската легенда на „Вардар“, Сократ Мојсов е роден во Сетина, Леринско, во Егејска Македонија. Еден е од оние што со себе, покрај тешката судбина на децата бегалци ја понеле и љубовта за Егејот што тој им ја пренел и на своите ќерки Весна и Маја. Се чека од Егеј, повторно да се вратат крај Вардар, во Скопје, за кое и двете се многу приврзани како ликови од урбаниот живот.

Преземено од Фејсбук страницата „Фан клуб на Весна Мојсова-Чепишевска“ посветена на омилената професорка по Современа македонска книжевност на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button