Идеја за брз ручек: Поховани тиквички со павлака (Рецепт)

Доколку немате идеја за денешниов ручек, а сакате да го направите набрзина, тогаш ова е идеалниот рецепт за вас.

ФОТО: yumama.com

Потребни состојки:

  • 3 мали тиквички
  • 3 лажички брашно
  • 2 јајца
  • Сол и бибер
  • 500 милилитри павлака
  • 2 чешниња лук

Начин на подготовка: Добро измијте ги тиквичките. Отстранете им ја лушпата и исечете ги на долги парчиња. Ставете им сол и бибер. Во една чинија изматете ги јајцата во кои претходно ставивте сол. Во друга чинија ставете брашно. Загрејте го маслото па тиквичките ставете ги најпрво во брашно, а потоа во јајцата, па испржете неколкумина од нив. Во еден сад ставете павлака и лук, па ставете сол и малку вода. Откако ќе ги наредете тиквичките во една чинија, премачкајте ги со павлака, па истата постапка повторете ја четири пати. Тиквичките може да се сервираат и ладни, а во фрижидер може да стојат и до три дена.

Facebook Comments
(Visited 36 times, 1 visits today)

ADVERTISEMENT

Loading...