За оваа храна велат дека го подобрува расположението, па вреди да ја испробате

Витаминот Ц го зајакнува имунитетот, но и го подобрува лошото расположение. Овој силен антиоксиданс се покажал како одлично оружје во борбата против депресијата, слободните радикали, како и при заздравување на организмот од стрес. Покрај витаминот Ц, за подобро расположение можете да пробате да консумирате и лешници, семки од тиква и целер.

ФОТО: shutterstock.com

Лешници и семки од тиква

Овие намирници се богати со омега 3 масни киселини, кои се веќе докажано и проверено средство за подобрување на расположението и чувството на задоволство.

Целер

Грицкањето целер го елиминира стресот и ги опушта крвните садови. Истражувањата покажале дека целерот содржи хемикалии кои ја намалуваат концентрацијата на хорморот на стрес во крвта.

ADVERTISEMENT

Facebook Comments
(Visited 68 times, 1 visits today)
Loading...