Реклама
Нега и здравје

Храна која го намалува потењето

Реклама

Со секојдневно туширање и користење на средства против потење се бориме против овој проблем, но постојат и помалку агресивни методи – здрава исхрана. Ние направивме листа на намириници кои помагаат во тоа.

potenje1

Маркетинг

Телото на здрава, возрасна личност не би требало да лачи повеќе од 400 ml пот дневно. Но, кај некои луѓе работите излегуваат од ’нормала‘. Преку потењето, тие лачат и по литро течност дневно, објаснува Мејк Ремзи во книгата „Престанете да се потите и почнете да живеете: Практичен водич за крај на вашите проблеми со потењето“. Во вакви случаи би требало да се обратите кај доктор, кој што би требало да ги утврди причините за настанатиот проблем. Истовремено е мудро да се следат некои насоки за начин на исхрана.

Храна која го намалува потењето:

potenje2

Маркетинг

1. Избегнувајте преработени јаглехидрати. Јадете јаглехидрати со поголема количина влакна и хранливи материи – значи, сирење во овошје и зеленчук, како и интегрални тестенини и брашно.

2. Млекото да биде со што помалку масти.

3. Намалете го внесувањето на сол. Лимит кој што се препорачува е до 4 грама дневно.

4. Јадете храна богата со калциум. Телото ќе ви биде поздраво и помалку ќе се поти. 

5. Посебно во текот на летните месеци, избегнувајте го кромидот и лукот. Во месото слободно може да додавате рендана јаболка.

6. Избегнувајте маргарин, поголеми количини маслец, масло од сончоглед и пченка. Храната гответе ја и подготвувајте ја на маслиново масло.

7. Пијте билни чаеви во што поголеми количини. Индиската билка Неем е многу делотворна во редуцирањето на потењето. Од домашните растенија добра е жалфијата, затоа секојдневно пијте чај од жалфија.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button