Реклама
Култура[тор]

Lady Gaga ја тужат за плагијат

Реклама

„Rebecca Francescatti, музичарка и пејачка од Чикаго, поднесе тужба против Lady Gaga во Окружниот суд во Илиноис дека  песната Judas на Gaga e украдена од нејзина песна снимена во 1999 година.“

Маркетинг

Таа е категорична во нејзиното обвинение дека главните делови од овој познат хит на Gaga се украдени од нејзина песна која за прв пат била снимена во 1999 година, а подоцна и во 2005 година и се наоѓа на нејзиниот албум It’s All About You.

Покрај Lady Gaga тужба заработи и DJ White Shadow, т.е. музичките фирми Interscope Records и Universal Music Group кои што стојат позади албумот на Gaga – Born This Way за кој што е снимана и контроверзната песна Judas. Претставниците на Gaga и Interscope немаат дадено никаква изјава во медиумите во врска со овој настан.

Маркетинг

alt

За останати текстови, кликни тука!

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button