Реклама
Култура[тор]

Anton Corbejn: Од Division, преку Naomi и Mcqueen до Clooney

Реклама

Anton Corbijn е човек кому што, до сега, милион пати сме му се восхитувале, но најверојатно ретко сме биле свесни за тоа. Сето она што ни се допаѓање во фотографиите со Joy Division и New Order, потоа визуелната перцепција на U2 и Depeche Mode (тој буквално како да беше дел од овие два култни бенда), сето тоа е всушност дело на овој генијален фотограф и режисер. Последно нешто што не турна од столче, кога се работи за овој гениј, беше неговиот филм Control (2007) – биографиска приказна за фронтменот на Joy Division. Потоа следува The American (2010) чуден трилер со George Clooney.

Еве што тој самиот има изјавено за Guardian во врска со неговиот прв филм:

Маркетинг

„Jaс навистина не знаев како се прави филм кога го правев Control. Eдноставно морав да почнам да правам сопствен израз, исто онака како што тоа го праве со моите фотографии. Правењето филм е најтешкото нешто што сум го направи до сега.. потешко е одколку да режисираш 100 рок видеа.“

alt

Маркетинг

alt

Инаку Anton Corbijn е познат и по неговите фотографии со Nirvana, Leonard Cohen, Tom Waits, Brian Eno, Naomi… Негов е и спотот на Nirvana за песната Heart-Shaped Box а кога подоцна Kurt Cobain го замолил повторно да снимаат заедно, овој пат за новиот сингл Pennyroyal Tea, Anton Corbijn морал да го одбие бидејќи, едноставно, не можел да направи подобро видео од претходното. Тогаш Cobain изјавил дека доколку Corbijn не сака да снима видео за нив, тогаш Nirvana никогаш повеќе нема да сними видео. И навистина, тие повеќе никогаш не снимија видео! Од друга страна пак, Боно од U2, за фотографиите на Corbijn, кои исто така се имат појавео во неговите видеа, има изјавено:

„Тој го гледа задоволството преку неговите квалитетни очи и спосебен е да го види доброто и злото во многу драматичен и особен начин!“

A дека тоа е навистина така можете да го забележите од овие  две слатки видеа кои се направени пред некоја година во соработка со David Lynch и Captain Beefheart – двајцата му се инспирација на Corbijn. Погледнете и уживајте, доколку сеуште ви е дозволено да го правите тоа!

{youtube}vEKkRNq3OBQ{/youtube}
{youtube}mPOaVJ7iKHs{/youtube}

Познати фотографии од Corbijn

alt

  alt

alt

  alt

alt

alt

alt

  alt

alt

  alt

alt

alt

alt

  alt

Закачете Like, споделете текст и освојте некоја од нашите вредни награди.
За повеќе информации разглeдајте го Shopping Magazine кој оди од сега и на Facebook!

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button