Реклама
Култура[тор]

Дрвото на животот

Реклама

Terrence Malick, светиот отец на американскиот авторски филм, ги регрутира Brad Pitt, Sean Pen и динусаурусите и прави нов филм за филмската антологија и за зголемување ма интелектот на оние со пречки во развојот…

Маркетинг

Можеби ова дело може да се опише и како еден од најпретенциозните филмови на сите времиња. Годинава во Cannes ја доби Златната Палма за најдобар филм, а критичаите го споредуваат со ’2001‘ на S. Kubrick. Дејствието во „Дрвото на Животот“ шета од Big Bang-от (за оние кои не знаат – тоа е куршумот што Doc Holiday го испукал во мудата на едниот од злокобната банда која сакала да го скине неговиот љубовник Wayat Erp) па се до крајот на универзумот, а измеѓу говори за семејството, сеќавањатта, смртта, што значи да се биде човек и слични онтолошко – гносеолошки пиздарии. Дури се наоѓаме и во сегашноста каде што Sean Peen е целиот депремиран, па потоа во 50-тите години на минатиот век кога Sean израснува со стариот татко Brad Pitt, а потоа набљудуваме ерупција на вулкан и диносауруси како се колат.

Ете што се случува кога Terrence Malick почнува да се запрашува кои сме, зошто сме на оваа планета, што е значењето на животот и што ќе се случи со планетата земја откако банките ќе ги зголемат каматите за станбените и потрошувачки кредити. Идеален е за сите оние на кои омилен филм им е “Pretty Woman” – 138 минути со многу малку дијалог и реплики, т.е. за љубители на филмови кои не се гледаат кога си многу напушен.

Маркетинг

{youtube}XW4cMNue4m8{/youtube}

Закачете Like, споделете текст и освојте некоја од нашите вредни награди.
За повеќе информации разглeдајте го Shopping Magazine кој оди од сега и на Facebook!

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button