Реклама
Култура[тор]

„Koj ќе ме плесне за милион $?“ – филм

Реклама

Сонувате за филм кој започнува со сцена во која Neve Campbell маструрбира под туш? “When Will I Be Loved” е тука….

Маркетинг

Дури и подобро упатените познавачи на филмот кај нас при споменувањето на James Toback зачудено зјапаат во празно. Од друга страна, старите американски критичари како Roger Ebert, David Thompson и Peter Biskind ќе речат дека Toback по сопствен избор нема станато нов Scorsese или Altman.

Откако завршил два факса, Toback во 1978г. дебитираше со правењето филмови со “Fingers” (пред некоја година можевме да го видиме одличниот француски римејк под насолвот „Отчукувањата кои моето срце ги прескокна“), а поради својата бескомпромисност досега има успеано да реализира само 9 филма. Откако со закаснување го изгледавме “When Will I Be Loved”, ни стана јасно и зошто….

Маркетинг

Во приказната за сексуално – авантуристички настроената Вера ( шокантно добра Neve Campbell) и нејзиниот дечко, ’’муваторот‘ Ford, кој ја продава за една ноќ на стариот и богат гроф Lupo, сé е повеќе полно со виталност отколку повеќето Hollywood-ски драми/комедии/whatever. Луѓето зборуваат како луѓе, а не како ликови од реклами, а ситуациите се набиени со секс, интелект и хумор, невиден уште од пропаѓањето на американскиот indie филм од крајот на 90-тите. Оние кои го мразат Toback уште тогаш (филмот излезе во 2004г.) кажаа дека „Кој Ќе ме Сака“ делува како „Непристоен Предлог“ (сите го имате гледано – W. Harelson ја продава вереницата D. Moore на милионерот  R. Retford за милионче), само во режија на W. Allen. Ние се надеваме дека вашиот ум не е комплетно затровен со филмски стереотип и дека чувството за естетика не ви било apriori уништено – и ако тоа е случај, тогаш сигурно ќе уживате во филмов!

{youtube}V2hnk_yqo10{/youtube}

Закачете Like, споделете текст и освојте некоја од нашите вредни награди.
За повеќе информации разглeдајте го Shopping Magazine кој оди од сега и на Facebook!

Врати се на првата страна.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button